General Information

Institutional Information: Faculty Of Theology, Islamic History And Arts, Department Of Turkish Religious Music

Metrics

Publication

35

Thesis Advisory

23

Open Access

10
UN Sustainable Development Goals

Biography

1974’te Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Müzik eğitimine 1983’ te başladı. Klasik, akustik, elektro ve bas gitar çalışmaları yaptıktan sonra 1991’de Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü’ ne girdi. Klasik gitarın yanı sıra Flamenko ve Latin Amerika tarzı gitar müzikleri üzerinde de çalışmalar yaptı. Gitar ve oda müziği için kompozisyon ve düzenleme çalışmaları yaptı. 1993-1994 döneminde “TRT İstanbul Gençlik Korosu” ile çalışmalarda bulundu ve çeşitli konserlere katıldı. İlk film müziği çalışmasını 1994’te yaptı. (Yanlış Numara – Yönetmen: İslam Gemici)

1995’te Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nün Lisans programından mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’ nün yüksek lisans sınavını kazandı. “Flamenko Stilleri ve Gitar Eğitiminde Kullanılabilirliği” başlıklı teziyle 1998’de yüksek lisans programını tamamladı. Yurt içinde ve yurt dışında birçok konser verdi, çeşitli bilimsel ve sanatsal etkinliklerde görev aldı.

Müzik eğitimi çeşitli eğitim-öğretim kurumlarında gitar öğretmenliği yaptı. “Suite de la Caloriferre”, “Midnight”, “Café turc” isimli eserleri, Kanada’da “Les Productions d’OZ” tarafından yayınlandı ve çeşitli ülkelerde birçok gitarist tarafından yorumlanmaktadır. “Café turc” isimli eserinin ilk seslendirilişi Virjinya – Amerika’da Alexandria Guitar Quartet tarafından yapılmıştır. Ayrıca Japonya’da Nagiwa Guitar Quartet, Fransa’da Alsace Guitar Quartettarafından seslendirilen bu eserin CD kaydı ise “Quadrant” isimli Belçika’ lı gitar dörtlüsünün “Viaje Al Sur” isimli albümde yapılmıştır (2004). Bu eser ayrıca Fransız gitaristlerin kurduğu “Ophris” isimli gitar dörtlüsünün konser programlarında bulunmaktadır. “Ongozinou Vidi-Widdoo” isimli dört gitar kompozisyonunun yurt dışındaki ilk seslendirilişi Amerika Birleşik Devletleri’nde Atlanta’daki Kennesaw State University’de 2013 yılında kendisinin de içinde olduğu Türk ve Amerikan gitaristlerin oluşturduğu gitar dörtlüsü tarafından yapıldı. Aynı eser, Jackson Brischler, Danielle Moller,Christopher Campbell ve Mary Akerman tarafından 2014 yılında aynı üniversitede yeniden seslendirildi.Ayrıca bu çalışma, 2013 yılında “secondaprattica.org” tarafından yayınlandı. “Klasik Gitar İçin Halk Şarkısı Düzenlemeleri” Sırbistan’da Mustafa Cirika ve Milan Mitic tarafından seslendirildi. Aynı eserler, 2012 yılında New York Gitar Semineri’nde de seslendirildi. Sadi Işılay’ın “Sultan-ı Yegâh Sirto” isimli eseri için 1993 yılında yaptığı üç gitar düzenlemesi, 2014 yılında Amerika Birleşik Devletleri – Atlanta’ da “Atlanta Guitar Guild” isimli gitar topluluğu ve Kennesaw State University Classical Guitar Ensemble tarafından seslendirildi(2013). Ongozinou Vidi-Widdoo ve Cafe Turc isimli eserlerinin iki gitar düzenlemeleri 2016 yılında Atlanta’da Mary Akerman ve Robert Teixiera tarafından seslendirildi. Solo gitar için yazdığı Gerçeğin Işıkları ve Yağmur isimli eserleri, 2012 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Kennesaw State University’de (Atlanta) gitarist Mary Akerman tarafından seslendirildi. Aynı üniversitede Gerçeğin Işıkları isimli eseri 2012 yılında gitarist Andrew Eubanks tarafından da seslendirildi.

1997–1998 döneminde Çağdaş Bale Topluluğu’ nun “Carmen” temsilindeki Flamenko müziklerini hazırlayarak, aynı dönemde kurduğu “İstanbul Flamenko Topluluğu” ile birlikte icra etti. Bu topluluğun çalışmaları, temsilin ardından sona ermiştir.

Lisansüstü tezlerinin birleşiminden ve özel kompozisyon çalışmalarından oluşan “Flamenko Sanatı ve Gitar” isimli bir araştırma hazırladı. Bu araştırma ile Flamenko Sanatının yapısından yola çıkarak temel gitar eğitimine yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedeflemektedir. Bu araştırmayı, ek olarak hazırladığı Video CD projesi ile destekledi. Söz konusu eserin ilk baskısı, “Bemol Müzik Yayınları” tarafından 2001, genişletilmiş ikinci baskı 2003, tekrar genişletilerek düzeltilmiş 3.baskısı ise aynı yayın evi tarafından 2006 yılında yapılmıştır.

1999 yılında askerlik hizmetini Ankara’da Kara Harp Okulunda tamamladı. 1999 yılında Burç FM’ de “Gitarcının Günlüğü” isimli radyo programının yapımcılığı ve sunuculuğunu yaptı. Ayrıca birçok televizyon ve radyo programına konuk sanatçı olarak katıldı.

Klasik Gitar için Halk Şarkıları” isimli repertuar kitabının ilk baskısı 2002, DVD projesi ile desteklenerek yapılan ikinci baskısı da 2006 yılında “Bemol Müzik Yayınları” tarafından yapıldı. Bu kitabın repertuvarı başta olmak üzere ve çift gitar için yazdığı diğer beste ve düzenlemelerle gitarist Ali Erim ile pek çok konserler gerçekleştirdi.

2000 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü “İlahiyat” anabilim dalı, “İslam Tarihi ve Sanatları” bilim dalında doktora eğitimine başladı. “Türk Câmi Mûsikîsi ile Mukayeseli Olarak İstanbul Gayr-i Müslimlerinde Mâbed Mûsikîsi” isimli tezi ile 2004 yılında bu programdan mezun oldu.

Klasik Gitar için Kompozisyonlar” isimli eserinin baskısı, 2004 yılında “Bemol Müzik Yayınları” tarafından yapıldı.“Gitarda Modal Açılımlar ve Akor Yapıları” isimli eseri, 2006 yılında “Fark Yayınları” tarafından yayınlandı.

2006 yılında piyanist Gülnur Sayar ile birlikte gitar-piyano ikilisi olarak çalışmalara başladı. Bu ikili; görsel – işitsel teknolojik imkanların desteği ile hazırladıkları yeni sahne anlayışıyla pek çok konser gerçekleştirdi ve 2010 yılında, hazırladıkları özgün çalışmalardan oluşan “Empati” isimli albüm “DLR Müzik Yapım” tarafından yayınlandı.

2007’de İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde “Yardımcı Doçent” olarak “Türk Din Musikisi” Ana Bilim Dalı’na öğretim üyesi olarak atandı.8 Ocak 2008’de ÜAK tarafından yapılan sınav sonucunda “Güzel Sanatlar” temel alanı “Müzik” branşında “Doçent” unvanı aldı.

Şubat 2009’da Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü, “Müzikoloji Ana Bilim Dalı”’na atandı. Aynı kurumda 2009-2012 yılları arasında Müzik Bölümü ve Müzikoloji Ana Bilim Dalı başkanlığı yaptı. Görev süresi içinde “Performans Ana Sanat Dalı”’nın kurulmasına önayak oldu. Ayrıca ulusal düzeyde gerçekleşen “I. ve II. Hereke Gitar Günleri”, “Enstrüman Yapım Günleri” gibi pek çok etkinliğin genel koordinatörlüğünü yaptı. (Konser, konferans, panel vs.)

2013 yılında “Klasik Gitar İçin İlahiler” isimli kitabı “Bemol Müzik Yayınları” tarafından yayınlandı. Aynı yıl “Gitarda Modal Açılımlar ve Akor Yapıları” isimli çalışmasının ikinci baskısı da “Bemol Müzik Yayınları“‘nca yapıldı.

Ocak 2013’de Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi “Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı”’na doçent olarak atandı. Eylül 2013’te aynı ana bilim dalında “Profesör” ünvanı aldı.

2014 yılında “Tebdil-i Mekan” isimli ilk solo gitar albüm çalışması “Bora Uslusoy Müzik Atölyesi” tarafından dijital müzik platformlarına dağıtımı yapılarak yayımlandı.

2015 yılında TRT Türk ekranlarında yayınlanan “Meşkten Notaya” isimli belgesel filminin müziklerini hazırladı.

2016 yılında Gönül Kazancı Yeprem ile birlikte hazırladıkları “Bebeğime Ninniler” isimli albüm, “Eğlence Fabrikası” tarafından dijital müzik platformlarında dağıtımı yapılarak yayımlandı.

2018 yılında Tebdil-i Mekan  (solo gitar için) ve Nihavend Longa (iki gitar için) adlı beste ve düzenleme çalışmalarının notaları, Yakup Kıvrak tarafından hazırlanan “Klasik Gitar için Popüler Dağarcık II” isimli derleme kitapta “Müzik Eğitimi Yayınları” tarafından yayımlandı. Aynı yıl “Severim Ben Seni Candan İçeri” isimli ilahi solo gitar düzenlemesi, “Ahenk Müzik” tarafından yayınlanan (2018) “Microtonal” isimli albümde gitarist Tolgahan Çoğulu tarafından kaydedildi.

2019 yılında iki gitar için hazırladığı “Ali Reis’in Takası” ve “Kanatları Gümüş Yavru Bir Kuş” isimli düzenleme çalışmaları, “Gece Kitaplığı” yayınlarında  Kubilay Can ve Aylin Can Tüzer  tarafından hazırlanan “Klasik Gitar Düetleri Kitap 2” adlı derleme kitapta yayımlandı.

2020 yalında hazırladığı “Mini Mini Kızıma Ninni Oyun Dans” isimli solo gitar albümü, Eğlence Fabrikası tarafından dijital müzik platformlarında yayımlandı.

2020 yılınında, 1994 - 2009 yılları arasında yazmış olduğu  solo ve çift gitar çalışmaları, gitarist Behzat Cem Günenç ve Onur Yılmaz tarafından "Music of Yeprem Vol-1" isimli albümde kaydedildi ve "ACM Prodüksiyon" tarafından yayınlandı.

2021 yılında Prof.Dr.Başak Harmancı ile birlikte hazırladığı "Türk Müziğinde Solfej Çalışmaları" isimli videolu eğitim projesi, dijital medya platformu olan "YouTube" üzerinden yayınlanmaya başladı. Bu proje, içerdiği çok yönlü ve  elastik müzikal uygulama anlayışı ile Türk müziği eğitimine bütüncül anlamda yeni bir bakış açısı getirmeyi hedeflemektedir.

2022 yılında Dua isimli single solo gitar albümü,  Eğlence Fabrikası tarafından dijital müzik platformlarında yayımlandı.

Halen akademik çalışmalarına Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı‘nda devam etmektedir.


Prof.Yeprem is working as an academician at Marmara University, Faculty of Theology, Department of Islamic History and Arts - Turkish Religious Music. He was born in 1974. He began playing guitar with Reha Yeprem in 1983. Prof.Yeprem studied harmony, counterpoint and composition with Ozcan Ozbek, Cenan Akin, and Server Acim. He received his Phd. from Marmara University Social Science Institute in Theology and Musichology, a masters degree from Marmara University Science Institute in Guitar Education. His scientific studies are in the field of “The Art of Flamenco and History”,"Flamenco forms and usage in the guitar education" , “Cultural origins of Andalucia”, " Turkish Mosque Music and Non-Muslim Congregations Temple Musics", “Modal Structures and Chord Patterns in the guitar art and Improvisation”,“Music Education Programs” He has performed many recitals in Turkey, Germany ,France and USA. Prof.Yeprem is well established and has conducted numerous chamber music ensembles at music schools in Istanbul and Kocaeli/Turkey. He has many compositions, arrangements and transcriptions for classical and flamenco guitar, chamber orchestras. Some of his compositions and arrangements are published and available.

Published Works of Prof.Yeprem;

Suite de la Caloriferre (d,OZ), Midnight - for solo guitar (d'OZ), Café turc - for guitar quartet (dOZ) Flamenko Sanatı ve Gitar – The Art of Flamenco and Guitar (Bemol), Klasik Gitar için Kompozisyonlar – Compositions for Classical Guitar (Bemol), Klasik Gitar için Halk Şarkıları – Folk Songs for Classical Guitar (Bemol) , Gitarda Modal Açılımlar ve Akor Yapıları – Chord Structures and Modal Progressions in the Guitar (Fark) , Klasik Gitar için İlahiler - Hymms for Classical Guitar (Bemol), Ongozinou VidiWiddoo (Seconda Prattica), Dinlerin Ortak Dili Müzik - Common Language of Religions:Music) 


Discography 

Empati (Guitar and Piano) DLR Music Ltd.

Tebdil-i Mekan (Solo Guitar) bU Müzik Atölyesi.

Bebeğime Ninniler-Eglence Fabrikası

Mini Mini Kızıma Ninni Oyun Dans - Eğlence Fabrikası

Dua (Invocation) - Eğlence Fabrikası

Contact

Email
safa.yeprem@marmara.edu.tr
Web Page
http://www.safayeprem.com
Office Phone
+90 216 777 4866
Fax Phone
+90 216 777 4701
Office
MH410
Address
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mahir İz Cad.No:2 Bağlarbaşı Üsküdar - İstanbul