General Information

Institutional Information: Faculty Of Arts And Sciences, History, Department Of Modern History

Metrics

Publication

52

Project

1

Thesis Advisory

44

Open Access

44
UN Sustainable Development Goals

Biography

Prof. Dr. Vahdettin Engin


1956’da Kocaeli'de doğdu. İlköğrenimini Yarımca'da tamamladı. 1977 yılında Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu ve ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yakınçağ Tarihi Kürsüsü'ne girdi.  1982 yılında buradan mezun olan Engin, 1983 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'ne araştırma görevlisi olarak atandı. 1986 yılında "Ahmet Rıza Bey ve Siyasi Faaliyetleri" adlı teziyle yüksek lisansını, 1992 yılında "Rumeli Demiryolları" adlı çalışmasıyla da doktorasını tamamladı. 1995 yılında doçent, 2002'de ise profesör unvanını aldı.

Vahdettin Engin, Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi ve Tarih Bölüm Başkanı  olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi ABD Başkanlığı görevini yürütmektedir. 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı itibariyle Galatasaray Lisesi Müdürü olarak tayin edilmiştir.

2000 yılında çıkan Tünel kitabıyla Türk Tarih Kurumu Ödülü'ne layık görülen Engin, özellikle II. Abdülhamit dönemi üzerine yaptığı çalışmaları ve bu konu hakkında yayınladığı çok sayıdaki eserleriyle bilinmektedir.