Genel Bilgiler

Biyografi

Prof. Dr. Osman Sabuncuoğlu temel tıp yeterliliğini 1992 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden aldı. 1998 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamladı.

2008 yılında çocuk psikiyatrisi doçentliğine yükseltilen Osman Sabuncuoğlu, 2016 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör kadrosuna atandı.

2009 yılında uzmanlık alanında aldığı tüm eğitim ve çalışmalarının Birleşik Krallık (UK) ölçütlerine uyduğu PMETB (The Postgraduate Medical Education and Training Board) tarafından onaylandı ve Büyük Britanya-Kuzey İrlanda’da mesleğini tam yetkiyle icra etmek üzere düzenleyici kurum olan General Medical Council’e (GMC) kabul edildi (GMC Ref No: 7048288). Tıp Yasası 14. Madde (Medical Act Article 14) uygulamasıyla, Türkiye'den kendi uzmanlık alanında Birleşik Krallık' tan lisans alan ilk hekimdir.

Prof. Dr. Osman Sabuncuoğlu uluslararası yayınlarıyla önemli bilimsel ilerlemelere imza atmıştır. Özetlenecek olursa:

—Çocuk diş hekimliğinin önemli sorunlarından Travmatik Diş Kırıkları ile çocuk psikiyatrisinin temel konularından birisi olan Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu arasındaki ilişkiyi tanımlamış ve açıklayıcı bir model öne sürmüştür.

 —Çocuk psikiyatrisinin sık kullanılan ilaçları olan risperidon ve metilfenidat arasında ardışık verilmede ortaya çıkan switch fenomenini tanımlamıştır.

—Ülkemizde anne-bebek psikiyatrisi üzerine öncü çalışmalar yapmıştır. Kadının kendi bebekliğinde belirlenen güvenli ilişkilenme tarzının (secure attachment) gebeliklerin daha kolay geçirilmesini sağladığını saptamıştır.

—Çocuklarda Obsesif-Kompulsif Bozukluğun belirti profilinin okul ve ev ortamlarında anlamlı derecede farklılaştığını ortaya koymuştur.

—Bilimsel yazında daha çok cerrah kimliğiyle tanınan Fatih döneminin ünlü hekimi Şerefeddin Sabuncuoğlu’nun psikiyatriye katkılarını özetlediği tanıtım yazısı dünyanın en çok okunan ve atıf alan psikiyatri dergisi olan American Journal of Psychiatry’de kapaktan verilmiştir.

--- Eşcinsel yönelimin temelinde annenin tiroid hastalığının gebelik sürecinde fetus beynini etkilemesinin yattığı kuramını ileri sürmüştür.

—Osman Sabuncuoğlu’nun çalışmaları 2 kez uluslararası “Donald Cohen Fellowship” ile desteklenmiştir.

—Çocuk ruh sağlığı konuları birbirleriyle yoğun olarak iç içe olduğu için araştırmalarını ayrım gözetmeksizin ilgili bütün alanlarda sürdürmektedir.

Osman Sabuncuoğlu evlidir ve Doğa Sabuncuoğlu’nun babasıdır.


Kurum Bilgileri

Birim
Tıp Fakültesi
Bölüm
Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
Ana Bilim Dalı
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

İletişim