General Information

Institutional Information: Ataturk Faculty Of Education, Mathematics And Science Education, Department Of Mathematics Education

Metrics

Publication

121

Citation (WoS)

26

Citation (Scopus)

17

H-Index (WoS)

3

H-Index (Scopus)

2

Project

4

Thesis Advisory

65

Open Access

44
UN Sustainable Development Goals

Biography

Prof. Özdemir Konya’da doğdu. İlk ve ortaokul eğitimini İstanbul’da, liseyi dört yıllık öğretmen okulunda, Konya’da tamamladı. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını 1987 yılında, Doktorasını ise 1993 yılında “Sayılar Teorisi” konusunda, İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde tamamladı.

Akademik çalışma hayatına 1984-1988 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünde başlayan Prof. Özdemir, 1988-1995 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünde ve 1995 yılı itibariyle Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Araştırma Görevlisi olarak göreve başlamıştır. 1997-2010 yılları arasında Yrd. Doç. Dr. ve 2010-2015 yılları arasında Doçent olarak görev yaptı. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanlığını aralıksız 16 yıl sürdüren Prof. Özdemir, 2016-2019 yılları arasında Matematik ve Fen Eğitimi Bölüm Başkanlığı yaptı. 2016 yılı itibariyle Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini de yürütmektedir.

Yönetimi tamamlanmış 18 adet Doktora ve 37 adet Yüksek Lisans Tezi bulunan Prof. Özdemir, halen 4 Doktora ve 5 Yüksek Lisans Tezinin de yöneticiliğini yürütmektedir. Akademik yayınlarına bakıldığında, uluslararası ve ulusal indekslerce taranan saygın dergilerde basılmış, 50’ye yakın makalesi bulunmaktadır. Eserlerine uluslararası ve ulusal yayınlarda 200’ün üstünde atıf yapılmış olup, 100’ün üzerinde uluslararası ve ulusal ölçekli sempozyuma bildirileri ile katılmış ve bu bildiriler de yayınlanmıştır. Bu süre zarfında uluslararası ve ulusal ölçekli 7 adet kongre ve sempozyum düzenlemiş ve bu kongrelerde başkanlık yapmıştır. Basılmış iki ve basılmak üzere olan iki kitabı mevcuttur. 10’a yakın hakemli dergide hakemlik görevinin yanında, matematik bilim alanındaki ve diğer bazı sivil toplum kuruluşlarına ait birçok derneğin üyeliği ve yönetim kurulu üyeliğini de üstlenmiştir. Akademik bir araştırma için 1998 yılında üç ay New York’ da, 2014-2015 yıllarında ise Tübitak Doktora sonrası bursu ile bir yıl süre ile Londra da bulunmuştur. Çalışma alanları; Sayılar Teorisi, Matematik Eğitimi ve Öğretimi, Eğitim İstatistiği, Matematik Tarihi, Şifreleme ve Sihirli Kareler, Matematik Modelleme ve STEM eğitim ve öğretimi dir.

2015 – 2020 yılları arasında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanlığı görevini asaleten yürütmüş olan Prof. Özdemir, iyi derecede İngilizce ve orta derecede Arapça bilmektedir. Hat sanatı üzerine icazeti de bulunan Prof. Özdemir evli ve 4 çocuk babasıdır.