General Information

Institutional Information: Ataturk Faculty Of Education, Mathematics And Science Education, Department Of Science Education

Metrics

Publication

91

Citation (WoS)

3

Citation (Scopus)

3

H-Index (WoS)

1

H-Index (Scopus)

1

Project

6

Thesis Advisory

20

Open Access

19
UN Sustainable Development Goals

Biography

Lisans diplomamı Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Öğretmenliğinden aldım. Dört yıl Milli Eğitim Bakanlığında Biyoloji ve Fen Bilgisi öğretmenliği yaptım. 2000 yılında MEB yurtdışı yükseköğretim bursu kazanarak Fransa da Paris 5 Rene Descartes üniversitesinde fen eğitimi alanında yüksek lisans yaptım. 2003 yılında hem Marmara Üniversitesinde çalışmaya hem de doktora eğitimine başlayarak 2008 de fen bilgisi eğitiminde doktoramı tamamladım. Çalışmalarım fen ve biyoloji eğitimi alanındadır.  Lisans düzeyinde biyoloji alanında ve öğretim teknolojileri ile ilgili dersler, lisansüstünde ise araştırma yöntemleri, fen öğretiminde güncel yaklaşımlar ve öğretim teknolojileri ile ilgili dersler vermekteyim.

İlgi alanlarım:

Didaktiksel Dönüşüm Teorisi çerçevesinde yapılan çalışmalar:  Bilginin bilimsel bilgiden öğretilecek bilgi ve özümsenmiş bilgiye  dönüşümü sürecinde meydana gelen dönüşümlerin farklı bağlamlar üzerinden incelenmesi ile ilgili çalışmalar,

Probleme Dayalı Öğretim (PDÖ): PDÖ’nün fen konularına uygulanması ve farklı değişkenlere olan etkisine yönelik çalışmalar.

Proje Tabanlı Öğretim: PTÖ’nün uygulanması ve farklı değişkenler üzerinden incelenmesi ile ilgili çalışmalar.

Araştırma Eğilimi Çalışmaları: Fen eğitimi üzerine yapılan araştırmalarındaki eğilimlerin tespit edilmesi üzerine yapılan çalışmalar.

Fen Öğretim Programları ile ilgili Çalışmaları: Fen öğretimi program ve kitaplarının incelenmesi üzerine yapılan çalışmalar.

STEM uygulamaları: STEM yaklaşımının fen öğretiminde kullanılması ve farklı değişkenlere yönelik etkisinin incelendiği çalışmalar.

Web 2.0 araçlarının fen derslerinde kullanımı ve farklı değişkenlere yönelik etkisi ile ilgili çalışmalar.

Contact

Email
mehtap.yildirim@marmara.edu.tr
Web Page
https://avesis.marmara.edu.tr/mehtap.yildirim
Office Phone
+90 216 777 2600 Extension: 2748
Office
233
Address
Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü Fen Bilgisi Öğretmenliği A.B.D.