Genel Bilgiler

Biyografi

Levent Deniz 1964 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimlerini de İstanbul’da tamamlamıştır. 1984-85 öğretim yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İngilizce öğretmenliğinden mezun olmuştur. Yüksek lisansını 1987-1990 yılları arasında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalında yapmıştır. Yüksek lisans tezi “Bilgisayar yazılımlarının değerlendirilmesi -eğitsel yazılımlar-“ başlığı ile eğitim amaçlı bilgisayar yazılımlarının değerlendirilmesine yönelik ülkemizde yapılan ilk tez çalışmasıdır. Doktora çalışmasını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalında yapmıştır. Doktora tez çalışması “Bilgisayar tutum ölçeği (BTÖ-M)’nin geçerlik, güvenirlik, norm çalışması ve örnek bir uygulama” başlığını taşımaktadır. Doktora çalışması ile öğretmen adaylarının bilgisayara yönelik tutumlarını ölçmeye yönelik bir ölçek geliştirilmiş ve var olan durum değerlendirilmiştir.

Levent Deniz, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalında 1988 yılında araştırma görevlisi olarak başladığı görevine yine aynı kurumda Prof. Dr. unvanı ile öğretim üyesi olarak devam etmektedir. Meslek yaşamı boyunca, akademik çalışmalarının yanı sıra fakültesinde iki kez dekan yardımcılığı, bir kez Eğitim Bilimleri Enstitüsü müdür yardımcılığı görevlerinde de bulunmuştur.

Lisans ve lisansüstü seviyelerde Araştırma Yöntemleri, Eğitim Programları ve Öğretim gibi dersler vermektedir. Araştırma ilgi alanları arasında, bilgisayar tutumları ve internet/sosyal medya bağımlılığı gibi bilgi iletişim teknolojileri ve insan davranışları arasındaki ilişkileri inceleyen araştırmalar; öğretmen ve yöneticilerin tükenmişlikleri, mesleki motivasyonları gibi psikolojik unsurları değerlendiren araştırmalar; çeşitli okul veya ders programlarının değerlendirilmesine yönelik araştırmalar ile ölçek geliştirme çalışmaları ön planda bulunmaktadır.

Levent Deniz evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

Kurum Bilgileri

Birim
Atatürk Eğitim Fakültesi
Bölüm
Eğitim Bilimleri Bölümü
Ana Bilim Dalı
Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalı

İletişim

E-posta
ldeniz@marmara.edu.tr
Web Sayfası
https://avesis.marmara.edu.tr/ldeniz
İş Telefonu
+90 0216 777 2655 Dahili: 2655
Ofis
431
Posta Adresi
Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Göztepe Yerleşkesi 34722 Kadıköy - İstanbul