Genel Bilgiler

Biyografi

Habib Tekin 1989 yılında Almanya’nın Mainz şehrinde doğmuş, eğitim hayatının büyük kısmını yurtdışında geçirmiştir. 2009 yılında Almanya’nın Frankfurt şehrinde bulunan Max-Beckmann-Lisesi’nden mezun olmuştur. Aynı yıl Mannheim ve Ruprecht-Karls-Üniversitesi Heidelberg’de Çift Anadal Lisans ve Yüksek Lisans ortak programına kayıt olan Tekin, bu kapsamda Alman ve İngiliz Filolojisi derslerini almış, pedagojik formasyon’unu Pädagogische Hochschule Heidelberg Üniversitesi’nde tamamlamış ve Mart 2016 tarihinde Alman Federal Devleti’nin düzenlemiş olduğu devlet sınavını başarıyla tamamladıktan sonra Karlsruhe Eyaleti Öğretmenler Sınav Başkanlığı tarafından Almanca ve İngilizce Öğretmenliği bölümlerinden mezun olmuştur.   

2010 yılında İngilizce dil bilgisini geliştirmek için İngiltere’nin Brighton ve Londra illerinde bulunmuştur. 2004 yılından 2009 yılına kadar devlet destekli bursu, 2009 yılından 2016 yılına kadar Federal Alman Devleti bursu almıştır. 2020 yılından itibaren  ise Mannheim Üniversitesi üzere Alman Akademik Değişim Programı'ndan (DAAD) doktora tezi için burs almıştır. 2018 yılından itibaren Marmara Üniversitesi, Bilimsel Araştırma Projeler Birimi tarafından doktora tezini destekleyen proje yürütmektedir.

2017 yılında Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Doktora programında kayıt olmuştur. Alman Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda Yahudi yazar "Jakob Wassermann’ın Eserlerinde Yahudi Düşmanlığı İmgeleri" konulu tez çalışmasını (Yahudi mistik akım, Sabetaycılık, Viyana Grubu, Yahudi stereotipler) Nisan 2021 tarihinde savunmuştur. Marmara Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. İleri derecede Almanca ve İngilizce, orta derecede Fransızca bilmektedir.

Kurum Bilgileri

Birim
Fen - Edebiyat Fakültesi
Bölüm
Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü
Ana Bilim Dalı
Alman Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı