Genel Bilgiler

Biyografi

1974 Konya doğumlu. 1994 yılından itibaren Hattat Hüseyin Öksüz'den hat dersleri almaya başladı. 1996 yılında, Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. 2002 yılında, Hüseyin Öksüz (Konevî)’den sülüs-nesih dallarında icazet aldı. Ardından divanî, celî divanî ve ta’lik yazılarını meşketti. Daha sonra Mehmed Özçay ve Osman Özçay’dan da temeşşuk ve yazı müzakeresi yoluyla istifade etti. Yüksek lisansını tamamladıktan sonra farklı branş hazırlık eğitimi alarak Sanat Tarihi anabilim dalında doktora eğitimine başladı. 2005 yılında, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’ne araştırma görevlisi olarak atandı. “İstanbul Selâtin Camilerinin Kuşak Yazıları” başlıklı tezi ile 2008 yılında doktorasını tamamladı.  

2009 yılında yardımcı doçent, 2013 yılında doçent, bölüm başkanı ve fakülte yönetim kurulu üyesi oldu. Birçok uluslararası ve ulusal sergiye, sempozyuma, kongreye iştirak etti. Ircica ve Albaraka tarafından düzenlenen milletlerarası yarışmalarda sülüs, celî ta’lik ve muhakkak gibi muhtelif hat nevilerinde beş uluslararası ödül aldı. Bazı uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yaptı.

2011 yılından beri iştirak ettiği ve Ramazan aylarında Dubai’de düzenlenen Milletlerarası Mushaf Projelerinde nesih, sülüs-nesih, muhakkak-sülüs-nesih ve muhakkak-reyhani sülüs-ince sülüs gibi muhtelif yazı nevileriyle toplam altı Kur’an-ı Kerim cüzü yazdı. Bazı sanat projelerinin küratörlüğünü ve bazı kitapların editörlüğünü yaptı. Muhtelif bilimsel makaleleri ve tebliğleri neşredildi.

2016 yılında, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü’ne naklen atandı. Aynı yıl Albaraka Sanat Akademisi’nde hat hocası olarak göreve başladı. 2017 yılında, TBMM Millî Saraylar Danışmanlar Komitesi üyeliğine atandı ve Yıldız Şale Klasik Türk Sanatları Merkezi’nde hat hocalığına başladı. Yine 2017 yılında,  İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde lisans eğitimine başladı. Hâlen, klasik ve modern hat kategorilerinde eserler vermekle birlikte akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Kurum Bilgileri

Birim
İlahiyat Fakültesi
Bölüm
İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü
Ana Bilim Dalı
Türk İslam Sanatları Tarihi Anabilim Dalı

İletişim

E-posta
fatih.ozkafa@marmara.edu.tr
Web Sayfası
www.fatihozkafa.com
Cep Telefonu
+90 532 553 2425
İş Telefonu
+90 216 651 4375 Dahili: 1331
Ofis
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mehmet Hattat Binası No: 308
Posta Adresi
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mahir İz Cad. No: 2 Altunizade, Üsküdar İstanbul