General Information

Biography

 

Prof.Dr. Paşa YAYLA,  1984 Yılında İ.T.Ü Makine Fakültesinden Makine Mühendisi olarak mezun oldu.  1986 Yılında aynı üniversiteden Makina Yüksek Mühendisi unvanını aldı.  1991 yılında Londra Üniversitesi, Imperial College of Science, Technology and Medicine'dan Krılma Mekaniği alanında yaptığı çalışmaları ile Doktora derecesini aldı.  Doktora çalışmasında geliştirilen ve bugün plastik boru endüstrisinde S4 (Small-Scale-Steady-State) olarak bilinen hızlı çatlak ilerlemesi test yöntemi bir uluslararası bir standart olarak kullanılmaktadır (ISO 13477).

Profesör Yayla, Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü'nde uzun bir süre çalışmış olup 2014 yılında itibaren de çalışmalarını Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünde sürdürmektedir.  Kendisi Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nün kuruluş aşamasında Enstitü Müdür Yardımcılığı, Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Makina Mühendisliği Bölümü Mekanik Anabilim Dalı Başkanlığı idari görevlerinde de bulunmuştur.   Profesör Yayla'nın ulusal ve uluslararası birçok yayını, 4 adet ulusal ve 1 adet uluslararası patenti, 5 adet basılmış özgün kitabı ve 2 adet de tercüme kitabı bulunmakta olup çalışmalarını bilhassa plastik ve plastik esaslı kompozit malzemelerin mekanik özellikleri konusunda yoğunlaştırmaktadır.

Institutional Information

Unit
Faculty of Engineering
Department
Mechanical Engineering
Program
Department of Mechanics

Contact

Email
pasa.yayla@marmara.edu.tr
Other Email
pyayla@gmail.com
Web Page
https://avesis.marmara.edu.tr/pasa.yayla
Office Phone
+90 +90 216 777 3744
Fax Phone
+90 +90 216 347 2859
Office
M5 - 205
Address
Marmara Üniversitesi - Mühendislik Fakültesi - Makina Mühendisliği Bölümü - Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi – M5 Binası No:205 Aydınevler Mah. Uyanık Cad., İdealtepe Yolu, No:15 34840 Maltepe/İstanbul