General Information

Institutional Information: Vocational School Of Health Services, Medical Services And Techniques Department, Medical Laboratory Techniques

Metrics

Publication

318

Citation (WoS)

2088

Citation (Scopus)

2738

H-Index (WoS)

26

H-Index (Scopus)

25

Project

4

Thesis Advisory

2

Open Access

22
UN Sustainable Development Goals

Biography

Meral Yüksel, İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü Mezunudur. Aynı okulun Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalında Yüksek Lisans'ını tamamlamıştır. 1995 yılı itibari ile Marmara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı'nda Doktora Programına başlamıştır. 2001 yılında doktora programını tamamlamış, 2013 yılında Biyokimya Doçenti, 2020 yılında Profesör olmuştur. 2015-2018 yılları arasında Marmara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü olarak görev yapmıştır. 

Halen MÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programında görevini sürdürmektedir.

Sağlık Hizmetleri MYO'daki uzun yıllardan beri ileri gelen tecrübesiyle pek çok alanda öncü olmuştur. Tıbbi Laboratuvar öğrencilerine ilk kez moleküler biyolojik yöntemler eğitimi ile embriyoloji ve tüp bebek laboratuvarları için dersler açmıştır. Öğrencilerimizin bu alanlarda aldıkları eğitimlerle istihdamına katkıda bulunmuştur. 

Öte yandan çeşitli bilimsel çalışma ve projelerle Yüksekokul laboratuvar alt yapısının güçlenmesine katkıda bulunmuştur. 

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları eğitiminin akreditasyonu amacıyla kurulmuş olan SAHİDAD derneğinin kurucu üyesidir. Derneğin Denetleme Kurulu üyesidir. Bu çalışmalarla Marmara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu eğitiminin daha nitelikli hale getirmek için çalışmaktadır. 

Bilimsel çalışmalarını biyokimya alanında sürdürmekte olup, deneysel hayvan modellerinde gastrointestinal sistem, sinir sistemi, toksisite modelleri üzerinde yürütmektedir. Ayrıca çeşitli ortaklıklar çerçevesinde uyku biyokimyası ve beslenme biyokimyası konularında bilimsel faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Evli ve bir kız çocuğu annesidir. 

Contact

Email
meralyuksel@marmara.edu.tr
Web Page
https://avesis.marmara.edu.tr/meralyuksel
Office Phone
+90 216 777 4965
Fax Phone
+90 216 777 4951
Address
Marmara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Özcan Sabancı Binası D100 Güney Yanyolu Üzeri Cevizli- Kartal İstanbul