General Information

Biography

İstanbul’da doğdu. Müzik ve gitar çalışmalarını. M.Ü. Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’ne girerek devam ettirdi. Eğitimi boyunca ülkemize gelen çeşitli gitaristlerin eğitim etkinliklerine katıldı. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra, yine aynı üniversitede ‘Türk Müziği Ezgi ve Dizilerinin Gitara Uygulanabilirliği’ başlıklı teziyle yüksek lisansını (1994) ardından da ‘Gitar Tekniklerinin Ülkemize Özgü Müzikal Kaynaklardan Yola Çıkarak Öğretilmesi ve Geliştirilmesi’ başlıklı doktora tezini vererek (2003) branşında Dr. ünvanını aldı. Thames Valley University London College of Music LLCM resital klasik gitar diplomasını (2004) aldı. Yurt içi ve yurt dışında çeşitli sanat ortamları, jazz festivalleri, kültür merkezleri, radyo-tv programları ve konser salonlarında verdiği resitallerde gitar dağarının seçkin eserleri yanında kendi beste ve düzenlemelerini icra etti. Müzikal oyunlarda çaldı; oyunu müzikleri yaptı. Çok yönlü müzikal kişiliği Klasik müziğin yanı sıra Jazz, rock, blues ve halk müziği performans ortamlarında birçok sanatçıya eşlik etmesini sağladı. “Sounds of Anatolia” adlı kendi yapıtlarından oluşan albümü çıkardı. ‘İstanbul’u Dinliyorum’ ortak projesinde yer aldı ‘Gitarın Asi Çocukları’ karma albümünde yer aldı.  “Melih Güzel Project Sounds of İstanbul” Albümünü tamamlamıştır.   Halen, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümünde eğitim vermekte; yeni kitap ve albüm projeleri üzerinde çalışmaktadır.

Konserler,  Müzikal Etkinlikler…;

 • Uluslar arası Gitar Festivalleri ve Uluslar arası Müzik Festivalleri, Kongre ve Sempozyunlarda konserler, masterclass ve seminerler, bildiriler ve  jüri üyelikleri
 • AKM,CRR,CKM gibi konser salonları
 • TV programlarında solo ve gruplarıyla ve Bulgar TV lerinde Röportaj ve konserler
 • 2001 den 2016 ya kadar Uluslararası Haskovo jazz Festvalinin (Bulgaristan) neredeyse daimi sanatçısı olacak sıklıkta davet almıştır. Bu festivalde  değerli   gitarist Dimitar RUSEV ‘ le duo olarak ve solo pek çok konser yapmıştır. Ayrıca farklı ülkelerden müzisyenlerle birlikte  jam sesionlar da çalmıştır.
 • 2007 Unesco’nun Dünya Mevlana ve Hoşgörü Yılı nedeniyle Slovakya Bratislava
 • 2009 da july jazz smolyan Festivalinde Solo ve Dimitar RUSEV, Victor BENEV ve farklı ülkelerden müzisyenler ile …
 • 2013 Dimitrovgrad’ ta Klasik Gitar repertuvarından örneklerle kendi eserlerini seslendirmiştir.
 • Pera Güzel Sanatlar Eğitim Kurumunun düzenlediği festivaller 2010, 2013, 2015,2016
 • Yıldız Üniversitesi Uluslar arası 8. Gitar Günleri
 • Bilkent Üniversitesi Türkiye Gitar Buluşmalarında Konser, Seminer ve dersler
 • Kocaeli Üniversitesi Gitar Günlerinde Konserler
 • Marmara Üniversitesi 1. Gitar Günlerinde Konserler ve diğer üniversiteler.

Institutional Information

Unit
Ataturk Faculty of Education
Department
Fine Arts Education
Program
Department of Music Teacher Education

Contact

Email
melih.guzel@marmara.edu.tr
Other Email
melihguzel@hotmail.com
Web Page
https://avesis.marmara.edu.tr/melih.guzel
Office Phone
+90 216 777 2600 Extension: 258
Fax Phone
+90 216 777 2601
Address
Zühtüpaşa mah. reşitpaşa sk. No: 1 / 7 Kızıltoprak / Kadıköy / Istanbul