Genel Bilgiler

Biyografi

Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nde Öğretim Üyesi olan Mehlika Karagözoğlu Aslıyüksek, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi ve Tarih bölümlerinden 2006 yılında yüksek onur derecesi ile mezun oldu. 2009 yılında Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’ndaki yüksek lisans öğrenimini “Mustafa Ruhi Şirin’in Çocuk Edebiyatına Dair Görüşleri ve Eserleri” adlı tezi ile 2010 yılında tamamladı. 2011 yılında Edinburgh Üniversitesi’nde araştırmalar yaptı ve Edinburgh, Glasgow, Stirling ve Londra’daki çeşitli üniversitelerin Bilgi Çalışmaları, Yayıncılık ve İşletme bölümlerine ziyaretler gerçekleştirdi. Bu şehirlerdeki kütüphane ve müzelerin tamamına yakınını gezerek mesleki incelemelerde bulundu. Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Anabilim Dalı’ndaki doktorasını “Dijital Kültür Ortamında Üniversite Kütüphaneleri: İstanbul Örneği” adlı tezi ile 2015 yılında tamamladı. Kitap, kütüphane ve okuma kültürü meselesini dert edindiği öğrencilik günlerinden beri hayali olan Okuma Kültürü Seferberliği Hareketi’nin proje metni, 2018 yılında Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen Okuma Kültürü Çalıştayı kitapçığında yayımlandı.

 Lisans yıllarından itibaren odaklandığı çocuk edebiyatı, çocuk kütüphaneleri ve okuma kültürü araştırmalarını dijital kültür yaklaşımlarıyla zenginleştiren Karagözoğlu Aslıyüksek, bu alanlarda dersler vermekte ve akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk annesidir.

 


Kurum Bilgileri

Birim
Fen - Edebiyat Fakültesi
Bölüm
Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Ana Bilim Dalı
Müessese Arşivleri Anabilim Dalı

İletişim

E-posta
mehlikakaragozoglu@marmara.edu.tr
Diğer E-posta
kmehlika@gmail.com
Web Sayfası
https://avesis.marmara.edu.tr/mehlikakaragozoglu
Posta Adresi
Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü Fen-Edebiyat Fakültesi 3.Kat C Blok Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü C305 Kadıköy İstanbul