General Information

Biography

Prof. Dr. Kemalettin Köroğlu (Kısa özgeçmiş)

Kemalettin Köroğlu, 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi. Urartu Devleti'nin Güneybatı Sınırı konusundaki yüksek lisans tezini 1988’de, Yeni Kazı ve Yüzey Bulguları Işığında Diyarbakır/ Üçtepe ve Çevresinin Yeni Assur Dönemi Tarihi Coğrafyası adlı doktora tezini 1994 yılında tamamladı.

Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde 1996’da Yardımcı Doçentliğe, 2000 yılında da Doçentliğe, 2006 yılında Profesörlüğe yükseltildi. Halen Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır.

1980 yılından bu yana Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ulusal ve uluslararası nitelikli projeler çerçevesinde yapılan

Elazığ/ İmukuşağı; Malatya/ Köşkerbaba; Van/ Dilkaya, Van Kalesi, Gevaş Tarihi Türk Mezarlığı, Karagündüz; Mersin/ Yumuktepe; Diyarbakır/Üçtepe, Kavuşan ve Ziyaret Tepe arkeolojik kazı çalışmalarına katıldı.

Ayrıca bir ekiple birlikte Elazığ, Tunceli, Bingöl, Solhan, Munzur Vadisi, Ardahan çevresi, Kahramanmaraş/Elbistan, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti gibi birçok bölgede yüzey araştırmaları gerçekleştirmiştir. Son yıllarda Anadolu’daki Yeni Assur kabartmaları ve stelleri konusunda çalışmaktadır.

Köroğlu’nun eski Anadolu ve Mezopotamya uygarlıklarıyla ilgili ulusal ve uluslararası nitelikli, kendisinin yazdığı veya editörlüğünü yaptığı çok sayıda kitabı, sempozyum bildirisi ve makalesi bulunmaktadır.

Prof. Köroğlu daha çok Demir Çağındaki uygarlıklar konusunda özellikle de Urartu ve Assur ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. En son çalışması Mezopotamya’nın önemli uygarlığı olan Assurluların Anadolu’daki kültürel mirası ve Anadolu uygarlıklarına yaptığı etkiler konusundadır.

 

Institutional Information

Unit
Faculty of Arts and Sciences
Department
History
Program
Department of Ancient History

Contact

Email
kemalettin@marmara.edu.tr
Web Page
https://avesis.marmara.edu.tr/kemalettin
Office Phone
+90 216 345 1186 Extension: 1102
Fax Phone
+90 216 347 9641
Office
MÜ Fen-Edebiyat Fakültesi A213
Address
Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Göztepe Kampüsü 34722 Kadıköy - İstanbul