General Information

Institutional Information: Faculty Of Sport Sciences, Sport Coaching, Department Of Exercise And Sport Sciences
Research Areas: Health Sciences

Metrics

Publication

48

Thesis Advisory

5

Open Access

3

Biography

Güven Erdil  özgeçmiş :

1957 yıllında İzmir`in Karşıyaka ilçesinde doğdu. İlkokulu Karşıyaka Türkbirliği İlkokulunda Ortaokul ve Liseyi ise Karşıyaka Erkek Lisesinde okudu. Karşıyaka Spor Kulübünde Futbol başta olmak üzere 4 spor dalında yarışmacı sporculuk yaptı. Yüksek öğrenimini E.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu`nda birincilikle bitirerek aynı kurumda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Yüksek Lisans ve Doktorasını Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü`nde tamamladıktan sonra davet üzerine Almanya Göttingen Georg August Üniversitesi Spor Bilimleri Yüksek Okulunda 4 yıl birçok bilimsel araştırmalar ve projelerde çalıştı.

Almanya`da ilk defa bir Üniversite`de Türkiye de Spor adı altında bir proje yaptı. Bu projede dersler verdi ve iki ülke arasında Spor Bilimi alanında ortaklaşa çalışmaları başlattı. Alman Spor Bilimleri Kütüphanecileri Birliği (AGSB) ile beraber hazırladığı diğer bir proje ile Türkiye de ilk defa online Spor Literatürü Bilgi Bankasını ( SPOLIT ) kurdu. Bu alanda Türkiye`de birçok üniversitede seminerler ve konferanslar verdi. Daha sonra Türkiye ye dönerek Spor Bilimi Alanın da Doçentlik sınavına girdi ve Üniversite doçenti ünvanını kazandı. E.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu nun kurucu öğretim üyelerinden olan Erdil daha sonra ailevi nedenlerden ötürü Üniversiteden ayrılarak Almanya`ya geri döndü. Almanya` da spor ve sağlıkla ilgili birçok kurumda yönetici ve antrenör olarak çalıştı.

Alman Futbol Federasyonunun Antrenör eğitimine yönelik Talent Fordern und Fördern Yetenek seçimi ve Geliştirilmesi Projesinde görev yaptı.

Eşinin tayini gereği 1999 da Belçika nın Başkenti Brüksel`e taşınan Erdil burada Avrupa Parlementosunun Okulunda Ecole Europeen` de spor danışmanlığı ve eğitmenlik yaptı.

Belçika Anderlecht Futbol takımı nda Gençlerin yetenek seçimleri ve gelişmeleri alanında çalışmalarda bulundu.

Türkiye de Futbol, ve GSGM tüm Federasyonlarında öteden beri antrenör eğitmeni olarak çalışmıştır. Özellikle gençlerin motorsal gelişimlerine ait yayınlanmış birçok araştırması vardır.

2008 yılında Türkiyeye kesin dönüş yaparak Marmara Üniversitesi BESYO da öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Halen bu kurumda Spor Anatomisi, Spor Fizyolojisi, Psikomotor Gelişim, Antrenman Bilimi, Kinesiyoloji, Sağlık Bilgisi - İlk Yardım ve Bilimsel Araştırma Yöntemleri Derslerini vermektedir.

2010 yılında Türkiyede ilk defa Antrenör ve Sporcu eğitimine yönelik tüm spor dallarını içeren Spor Bilimleri Digital Kütüphanesini kurdu.

2013 yılında TFF Futbol Gelişim Direktörü olarak görev yaptı. Ülkemizi UEFA ve FIFA nın düzenlediği bir çok çalıştayda başarı ile temsil etti.

İyi derece de İngilizce, Almanca ve orta derecede Fransızca bilen Erdil kendi alanında Avrupanın birçok Ülkesinde Uluslararası Kongre ve Sempozyumlara katılmıştır.

Halen Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölüm Başkanı olarak çalışmaktadır. Evli ve bir kız çocuğu vardır.