"OBJEKTİF KALİTESİ: MTF, ÇÖZÜNÜRLÜK VE KONTRAST"


Turan E.

FOTOĞRAF DERGİSİ, sa.145, ss.84-89, 2019 (Hakemsiz Dergi)

  • Yayın Türü: Makale / Tam Makale
  • Basım Tarihi: 2019
  • Dergi Adı: FOTOĞRAF DERGİSİ
  • Sayfa Sayıları: ss.84-89

Özet

Günümüzde, dijital makinelerinin MP seviyelerinin sürekli artması nedeniyle objektif kalitesi her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Sık sık karıştırılıyor olsa da, dijital fotoğrafların çözünürlüğü aslında makinenin kendi çözünürlüğü ile değil, objektif çözünürlüğüyle sınırlanmıştır. MTF grafiklerini deşifre etmek ve farklı objektiflerin çözünürlüğünü birbirleriyle karşılaştırmak kendi başına bir bilim olsa da, objektif kalitesini değerlendirmek için kullanılan bu temel kavram ve terimler hakkında bilgi sahibi olmak, dijital makine veya objektif satın alırken neyin önemli olduğunu bir kez daha düşünmemize neden olabilir.

            MTF kavramındaki en büyük problem, bir standardının olmamasıdır. Farklı MTF grafiklerini birbirleriyle karşılaştırmak güçtür ve hatta bazı durumlarda imkânsızdır. Örneğin, Nikon ve Canon MTF tablolarını birbirleriyle direkt olarak kıyaslayamazsınız. Farklı makinelerin MTF testlerinde de bazı problemler söz konusudur. Tipik bir MTF grafiği sadece kullanılan objektifi değil, makinenin toplam optik sistemini yansıtır. Elde edilen MTF sonuçları, kullanılan objektifin, sensörün ve RAW dönüştürmenin yanı sıra keskinleştirme vb. işlemlerle de ilgilidir. Dolayısıyla MTF ölçümleri, hangi makinenin kullanıldığına veya RAW dönüştürmede hangi yazılım çeşidinin kullanıldığına bağlı olarak değişecektir. Bu nedenle o sadece aynı ölçüm aparatları kullanıldığında pratik bir karşılaştırma yapma olanağı sağlar.

            Farklı makine (sensör) boyutları için verilmiş MTF grafikleri karşılaştırılırken ekstra bir dikkat gereklidir. Örneğin full frame bir makinenin 30 LP/mm’deki MTF grafiği, 1.6x odak çarpanlı bir makinenin 30 LP/mm’deki MTF grafiğiyle eşdeğer değildir. Adil bir karşılaştırma için full frame makinenin 30 LP/mm’deki MTF grafiği 1.6x odak çarpanlı makinenin 48 LP/mm’deki MTF grafiğiyle mukayese edilmelidir. Çünkü aynı büyüklükte bir baskı elde edebilmek için, küçük sensörlü makinenin verdiği görüntün daha fazla büyütülmesi gerekir. Bu nedenle, üretici firmalar tarafından hazırlanmış olan MTF tablolarına karşı belli bir şüpheyle yaklaşmakta yarar vardır. Çünkü odak çarpanlı sensörler için tasarlanmış objektiflerin (DX, EF-S vb.) MTF grafikleri, daha iyi sonuç vermeleri nedeniyle hala 10 ve 30 LP/mm’de sunulmaya devam edilmektedir.