Creative Commons License

Şimşeker O.

3. Uluslararası Matbaa Teknolojileri Sempozyumu, Ankara, Turkey, 22 October 2009, pp.354-362

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • City: Ankara
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.354-362

Abstract

Flexo printing system is a kind of Relief Printing System. In the press, higher part is printed, the lower part is not printed. Firstly flexo printing ink is transferred to printing plate’s higher part by anilox roller. Then the ink transferred from plate to subtrate with the help of printing pressure. For high printing  quality, amount of ink transferred to subtrate must be checked during printing. Therefore, anilox roller selection and their properties are very effective on printing quality.
The high efficiency of the anilox roller to be efficient and long term use, have good physical properties and select the correct method for cleaning the rollers, the process is carried out properly.
In this study; flexo printing industry is used to investigate different methods of cleaning roller and from each other differences, advantages and disadvantages are analyzed. Also during the cleaning process must be considered, are given information about the matter.

Matbaacılık kapsamına giren baskı sistemlerinden birisi de flekso baskı sistemi’dir. Flekso baskı sistemi, yüksek baskı sisteminin bir çeşididir. Bu baskı sisteminde basan yerler yüksekte, basmayan kısımlar ise alçaktadır. Baskı sisteminde kullanılan mürekkep önce, baskı kalıbına Aniloks merdane yardımıyla transfer edilir. Flekso baskı kalıbı üzerindeki mürekkep, belli bir baskı basıncı yardımıyla kalıp silindiri ile baskı silindiri arasından geçen baskıaltı malzemesine geçerek baskı gerçekleştirilir. Kullanılan baskı sistemi ne olursa olsun, basılacak görüntünün kaliteli olabilmesi için kalıptan baskıaltı malzemesine aktarılan mürekkep miktarının; kalıp üzerindeki her alanda homojen ve baskı süresince kontrol edilebilir olması gerekir. Bu nedenle flekso baskıda kalıba mürekkep aktaran Aniloks merdanenin seçimi ve özelliklerinin, baskı görüntüsünün kalitesine etkisi büyüktür.
Aniloks merdanenin mürekkep aktarmada veriminin yüksek olması ve uzun süre verimli bir şekilde kullanılması, fiziksel özelliklerinin iyi olmasına ve özellikle merdanenin temizleme yönteminin doğru seçilip, işlemin düzgün yapılmasıyla mümkündür.
Bu çalışmada; Flekso baskı sektöründe kullanılan farklı Aniloks merdane temizleme yöntemleri araştırılmış ve bu yöntemlerin birbirinden farklılıkları, avantajları ve dezavantajları irdelenmiştir. Aynı zamanda temizleme işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler verilmiştir.