Computational Techniques to Solve Electromagnetic Problems by Using FEM


Oyman Serteller N. F. , Üstündağ D.

WSEAS Transactions on Electronics, cilt.5, ss.166-175, 2008 (Düzenli olarak gerçekleştirilen hakemli kongrenin bildiri kitabı) identifier

  • Cilt numarası: 5 Konu: 5
  • Basım Tarihi: 2008
  • Dergi Adı: WSEAS Transactions on Electronics
  • Sayfa Sayıları: ss.166-175

Özet

Sayısal modelleme, günümüzde elektrik mühendisliği, makine mühendisliği, fizik vb. İle ilgili tüm araştırmacılar için önemli bir araçtır. Bu makalenin amacı, MATLAB ve MATHEMATICA kullanarak FEM (sonlu elemanlar yöntemi) üzerinde net, kolay ve anlaşılabilir bir çalışma sağlamaktır. Her ikisi de büyük denklemleri çözmek için güçlü destek sağlar. 1D ve 2D FEM çözümleri, elektrik mühendisliğinin temel parçalarından olan elektromanyetik (EM) alan dağıtımında incelenmiştir. İki farklı programın sonuçları sonlu farklar yöntemi (FD) kullanılarak elde edilenlerle karşılaştırıldı. Bilgisayar programları ve sonlu elemanlar tekniğinin formülasyonları, konsepti mühendislik öğrencileri ve mühendisler için daha anlaşılır ve açık hale getirmek için inşa edilmiştir.

Numerical modeling is nowadays an essential tool for all researchers involved with the field of electrical, mechanical engineering, physics and etc. The object of this paper is to provide a clear, easy and understandable study on FEM (finite element method) using MATLAB and MATHEMATICA, which both provide powerful support to solve large equations. 1D and 2D FEM solutions are studied on electromagnetic (EM) field distribution which is one of the essential parts of electrical engineering. The results from the two different programs were compared with those obtained by using the finite difference method (FD). Computer programs and formulations of the finite element technique have been constructed to make the concept more understandable and explicit for engineering students and practicing engineers.