Estimating parameters of sinusoids from noisy data using bayesian inference with simulated annealing


Üstündağ D. , Cevri M.

WSEAS Transactions on Signal Processing, vol.8, no.4, pp.432-441, 2008 (Refereed Journals of Other Institutions) identifier

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 8 Issue: 4
  • Publication Date: 2008
  • Title of Journal : WSEAS Transactions on Signal Processing
  • Page Numbers: pp.432-441

Abstract

In this paper, we consider Bayesian analysis proposed by Bretthorst for estimating parameters of the corrupted signals and incorporate it with a simulated annealing algorithm to obtain a global maximum of the posterior probability density of the parameters. Thus, this analysis offers different approach to find parameter values through a directed, but random, search of the parameter space. For this purpose, we developed a Mathematica code of this Bayesian approach and used it for recovering sinusoids corrupted by random noise. The simulation results support the effectiveness of the method.

Bu makalede, Bretthorst tarafından önerilen bozulmuş sinyallerin parametrelerini tahmin etmek için Bayes analizini ele alıyoruz ve parametrelerin sonsal olasılık yoğunluğunun global maksimumunu elde etmek için simüle edilmiş bir tavlama algoritması ile birleştiriyoruz. Bu nedenle, bu analiz parametre alanlarını yönlendirilmiş fakat rastgele bir şekilde arayarak parametre değerlerini bulmak için farklı bir yaklaşım sunar. Bu amaç için, bu Bayes yaklaşımın bir Mathematica kodunu geliştirdik ve rastgele gürültü ile bozulan sinüzoidleri kurtarmak için kullandık. Simülasyon sonuçları, yöntemin etkinliğini desteklemektedir.