1974’ten 2020’ye TRT Tarih Dizileri


Creative Commons License

Okumuş M. S.

Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, cilt.1, sa.39, ss.37-52, 2020 (Diğer Kurumların Hakemli Dergileri)

  • Cilt numarası: 1 Konu: 39
  • Basım Tarihi: 2020
  • Doi Numarası: 10.35343/kosbed.738725
  • Dergi Adı: Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi
  • Sayfa Sayıları: ss.37-52

Özet

Bu çalışmada TRT’nin, 1974’ten günümüze uzanan dizi film yayıncılığının popüler ve kültürel bir metin olarak üretildiği yıllardaki tarihsel, kültürel ve politik anlamda değişen dönemleri ve tutumları değerlendirilmiştir.

TRT’nin, kendine özgü yapım koşulları ve dönemler arası siyasi atmosfer içinde ele aldığı tarih dizisi yapımlarının hangi dönemlerde, sayılarda ve başlıklarda ele alındığını, izleyicilerin de geçmişten günümüze televizyondan beklentilerini anlama adına yeniden gözden geçirmek bu manada anlamlıdır. 

TRT has served as popular and cultural text for TV series broadcasting since 1974, a function that can be evaluated within the context of changing circumstances and attitudes in terms of history, culture and politics.

 

TRT’s historical series productions have developed in unique production conditions and inter-political atmosphere. Taking these facts into consideration, it is worth revisiting the various production periods, titles, and examining the viewers’ expectations from television from past to present.