Geleceğin Çocuklarına İlham Veren Projeler


Aydın O.

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Yayınları, İstanbul, 2021

  • Publication Type: Book / Other Book
  • Publication Date: 2021
  • Publisher: İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Yayınları
  • City: İstanbul
  • Marmara University Affiliated: Yes

Abstract

“Eğitimin asli görevi geleceği inşâ edecek nesiller yetiştirmektir.”

İnsanlık tarihi bir anlamda buluşlar, keşifler tarihidir. Bu gelişme hızı her geçen gün yeni ufuklar açıyor. Bugün geldiğimiz noktada, yapay zekadan, beyin transferinden, düşünebilen robotlardan söz ediyoruz. Mars’ta yeni bir dünya kurma planları artık gerçeğe dönüşme aşamasına gelmiştir. Bu baş döndürücü gelişmeler bir yanıyla olağanüstü fırsatlar diğer yanıyla yeni sorunlar doğurmaktadır.

Dünyadaki bu gelişmeler en çok çocuklarımızın hayatını etkileyecektir. Ülkemizde anaokulundan lise son sınıfa kadar yaklaşık 18 milyon çocuk örgün eğitim sisteminde eğitim almaktadır. Bu çocuklara bir gelecek hazırlamak elbette ki son derece önemlidir. Ancak daha da önemlisi, çocuklarımızın günümüzdeki gelişmeleri kavraması ve geleceği oluşturmada insiyatif alabilecek yeterliliklere sahip olmasıdır. Bunu da ancak eğitimle yapmak mümkündür. Geleceğin dünyasını geleceğin çocukları ile şekillendirmek zorundayız.

Dr. Oktay Aydın tarafından özellikle ortaokul ve lise öğrencilerinin düşünce dünyasına ilham vermesi için yazılmış olan “Geleceğin Çocuklarına İlhan Veren Projeler” adlı bu kitap, geçmişten günümüze bilim tarihinde meydana gelen gelişmeleri anlaşılır bir dille özetlemekte; insanlığa büyük katkılar sağlamış filozof ve bilim insanlarının hayat hikayelerini anlatmakta ve günümüzün dev projelerini açıklamaktadır. Okuyucuların hem projeleri daha iyi anlamaları hem de kendi özgün düşüncelerini geliştirebilmeleri için çeşitli uygulamalara yer verilen kitapta kendi projelerini geliştirmeleri için de proje geliştirme süreci hakkında bilgi verilmektedir.