Duygularımı Aklımla Buluşturuyorum: Duygusal Zekası Yüksek Çocuklar Yetiştirmek


Aydın O.

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Yayınları, İstanbul, 2021

  • Publication Type: Book / Vocational Book
  • Publication Date: 2021
  • Publisher: İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Yayınları
  • City: İstanbul
  • Marmara University Affiliated: Yes

Abstract

“Duygusal Zekası Yüksek Çocuklar Yetiştirmek”

Uzun süredir yapılan araştırmalar, duygusal zekanın hayatımızdaki öneminden söz etmektedir. Hayattaki başarı artık sadece IQ’dan geçmiyor. EQ (duygusal zeka) da en az IQ kadar önemli. Bütün anne-babalar çocuklarının hem sınavlarda başarılı olmasını hem okulda başarılı olmasını hem de hayatta başarılı olmasını istemektedir. Biliyoruz ki, hayattaki başarı sadece okul başarısından geçmiyor.

Son yıllarda artan beyin araştırmalarından elde ettiğimiz bilgiler de davranışlarımızı anlamamız açısından yol gösterici olmuştur. Artık duygularımızın, düşüncelerimizin ve hareketlerimizin nasıl oluştuğunu daha iyi biliyoruz. Özellikle beynimizin duygu ve dürtü merkezi olan limbik sistemin hayatımıza nasıl yön verdiği hakkında açık fikirlerimiz var.

Çocuğun büyüme sürecinde akıl ve duygu bütünleşmesini sağlamak zorundayız. Bir yandan düşünme becerileri diğer yandan duygularını yönetme becerileri gelişmiş bireylerden oluşan bir topluma ihtiyacımız olduğu açıktır. Bu da büyük ölçüde anne-babaların çocuk yetiştirme ile ilgili bilinç düzeylerine bağlıdır.

Anne-babalar!

Eğer çocuğunuzun hem zihinsel kapasitelerini iyi kullanan hem de duygularını yönetebilen bireyler olmasını istiyorsanız “Duygularımla Aklımı Buluşturuyorum” adlı kitap sizlere harika bir rehber olacaktır. Dr. Oktay Aydın tarafından kaleme alınan kitapta hem son yıllarda yapılan araştırmalar ışığında beynin yapısı, beynin duygu üretimi ve duygusal tepki biçimleri ele alınmış hem de duygusal zeka bileşenlerinden söz edilerek nasıl geliştirilebileceği ile ilgili uygulamalara yer verilmiştir. Duygusal zekası yüksek çocuklar yetiştirmenin yol haritası çizilmiştir.