Mutlu Çocuklar Mutlu Ailelerde Yetişir


Aydın O.

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Yayınları, İstanbul, 2021

  • Publication Type: Book / Vocational Book
  • Publication Date: 2021
  • Publisher: İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Yayınları
  • City: İstanbul
  • Marmara University Affiliated: Yes

Abstract

MUTLU ÇOCUKLAR MUTLU AİLELERDE YETİŞİR

“Bir ailenin çocuğuna sunacağı en değerli şey mutlu bir aile ortamıdır.”

Doğduğu andan itibaren uzun süre bir başkasının bakımına muhtaç olan tek varlık insandır. Çocuklar hayatın özellikle ilk 6 yılında bakım verene yoğun şekilde ihtiyaç duyar. Daha sonra ergenliğin sonuna kadar bu süreç azalarak devam eder. Bu büyüme ve gelişme sürecinde ebeveynin çocuğa sunacağı değerler onun hayata tutunarak kendine yeter hale gelmesi için kritik öneme sahiptir.

Sağlıklı ve mutlu bir çocuk yetiştirmek için aile ortamının nasıl olması gerektiğine dair bir çok konu ele alınmış ve birbiriyle ilişkili bağımsız metinler halinde değerlendirmeler yapılmıştır. Kitabın yazarı Dr. Oktay Aydın, uzun yıllara dayanan tecrübe ve deneyimlerini özgün düşünceler halinde ortaya koymuştur.

Geçmişten günümüze ebeveynlik anlayışındaki değişmeler, aile ortamı, ebeyvenlik stilleri, eşler arasındaki ilişkiler, otorite, sınır ve kurallar, teknoloji kullanım sorunları, ders çalışma sorunları, sınav kaygısı gibi sayısız konuyu ele alan kitapta, hem derinlemesine analizler yapılmış hem de ebeveynlere işlevsel ipuçları verilmiştir.

“Mutlu Çocuklar Mutlu Ailelerde Yetişir” adlı kitabı okuduğunuzda bir yandan kişisel hayatınızı gözden geçirirken diğer yandan eşinizle ilişkinize de anlamlı değerler katabileceksiniz. Şüphesiz ki ebeveynlik stilinizi de geliştererek en büyük katkıyı da çocuklarınıza sağlayabileceksiniz. Çocuğunuzun mutluluğu bir adım ötenizde…