Theoretical Investigation on Hurtful Communication in Close Interpersonal Relationships and Responses Given To Hurtful Communication


Creative Commons License

Yilmaz G.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Araştırmaları Hakemli E-Dergisi , pp.91-123, 2021 (National Refreed University Journal)

  • Publication Type: Article / Review
  • Publication Date: 2021
  • Title of Journal : Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Araştırmaları Hakemli E-Dergisi
  • Page Numbers: pp.91-123

Abstract

Samimiyet ve karşılıklı bağımlılık ile karakterize edilen yakın kişilerarası ilişkiler insanların sevgi, aidiyet ve sosyal destek ihtiyaçlarını karşılaması sebebiyle hayati öneme sahiptir. Ancak yakın kişilerarası ilişkiler bireyleri sevdiklerinin karşısında savunmasız hale getirdiği için onları incitme potansiyeline de sahiptir. Kişilerarası ilişkilerde oldukça sık deneyimlenen incinme, iletişim aracılığıyla uyandırılan bir duygudur. İncitici iletişimin yol açtığı incinmiş duygular, kişilerin müteakip etkileşimlerini şekillendirmekte ve önemli ilişkisel sonuçlara yol açmaktadır. Yabancı yazında hak ettiği ilgiyi görmesine rağmen Türkçe kişilerarası iletişim yazınında duygusal incinmeye yol açan iletişim yeterince ele alınmamıştır. Bu makale, Türkçe kişilerarası iletişim yazınındaki bu boşluğu incitici iletişim ve incitici iletişime verilen tepkiler bağlamında yapılan yazın taramasıyla kuramsal açıdan aydınlatmayı amaçlamaktadır.