Optik Ağartma İşlemi Görmüş veya Fluoresans Boyarmaddeler İle Boyanmış Tekstil Materyallerinde Renk Ölçümü


Öner E.

XI. Tekstil Teknolojisi ve Kimyasındaki Son Gelişmeler Sempozyumu, Bursa, Turkey, 31 May - 02 June 2007, pp.1-12

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • City: Bursa
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.1-12

Abstract

Tekstil materyallerinin “optik ağartıcı” veya “fluoresans beyazlatma maddeleri” olarak adlandırılan kimyasal maddeler ile yapılan beyazlatma işlemi tekstil endüstrisindeki yaygın bir uygulamadır. Bu maddelerin tarihsel gelişimleri ve kimyasal yapıları hakkında literatürde oldukça detaylı bilgi mevcuttur[1-4]. Fluoresans beyazlatma maddeleri, fluoresans boyarmaddelerin özel bir sınıfıdır, bu boyalar elektromanyetik spektrumun mor ötesi (340-380 nm) bölgesinde ışığı absorplar ve mor-mavi bölgesinde (425-450 nm) yayarlar. Spektrumun mor-mavi bölgesinde malzemenin reflektans değerini artırırlar, böylece bu maddeler ile işlem görmüş materyal işlem görmemiş materyalden daha beyaz gözükmektedir.

Renkli fluoresans boyarmaddeler ise, son yıllarda genellikle polisler, araç kurtarma hizmeti verenler, itfaiye personeli, temizlik işçileri vb. personelin kullandığı “görünme özellikleri yüksek giysiler”de yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Ayrıca, genel amaçlarının yanında, tekstil boyamacılığında kumaşa yeni bir “renkli efekt” verebilmek üzere fluoresans özellikteki boyarmaddeler, fluoresans özelliği olmayan boyarmaddeler ile karıştırılarak da kullanılabilmektedirler.

Fluoresans beyazlatma maddeleri (optik ağartıcılar) veya renkli fluoresans boyarmaddeler ile işlem görmüş tekstil materyallerinde renk ölçümü ve renk eşleme işlemleri özel bir dikkat, tanımlanmış metotlar, kimi zaman özel bir teçhizat ve hesaplama algoritmalarına ihtiyaç duymaktadır.