Pandemi ve Spor, Spor Sektörü/ Spor Ekonomisi/ Spor Pazarlaması


Ayanoğlu Şişman F. (Executive), Ay S., Zülfüoğlu Ö., Okur M. E. (Executive), İşci E.

Project Supported by Other Private Institutions, 2021 - 2021

  • Project Type: Project Supported by Other Private Institutions
  • Begin Date: January 2021
  • End Date: March 2021

Project Abstract

Hayatın her alanını olduğu gibi spor dünyasını da olumsuz etkileyen Covid-19 salgını sebebiyle dünya genelinde spor müsabakaları ve organizasyonları durma noktasına gelmiştir. Öldürücü virüsün bulaşıcı niteliği taşıyan tehlikesinden dolayı virüsün yayılmasını önleme çerçevesinde, ligler, organizasyonlar ve spor müsabakaları ertelenmek zorunda kalınmıştır.
Ertelenen müsabakalar, ligler ve organizasyonlar kulüplerin gelirlerini de etkilemiştir. Satılan kombineler, lisanslı ürün satışları, yayın hakkı gelirleri, UEFA gelirleri, ticari gelirler, sponsorluklar, maç günü gelirlerinin ne düzeyde olacağı tahmin edilemezken, kulüplerin ödemesi gereken sporcu ve çalışan maaşları ile kredi ve faiz ödemeleri kulüpleri olumsuz yönde etkilemiştir (Büyük, 2020; Can, 2020). Dünya tarihi boyunca başka birçok nedenden dolayı spor müsabakalarının kısa süreli de olsa durduğu, ertelendiği bilinmektedir. Bazen iklim şartları, bazen politik ve askeri gerilimler, bazen de boykotlar nedeniyle sporcular ve seyirciler dünyada birçok organizasyondan mahrum kalmışlardır. Fakat Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyanın hemen her yerine yayılan Covid-19 salgını gibi evrensel bir problem ile ilk defa karşılaşılmıştır (Koçdemir, 2020; Devecioğlu, 2020). Spor dünyası öngörülemeyen maddi bir zararla karşı karşıya kalmaktadır.
Dünyada ve ülkemizde Covid-19’dan en çok etkilenen spor branşlarının başında futbol gelmektedir. Özellikle son dönemde ertelenen ve geleceği belirsiz olan ligler ve kulüplerin kötü giden mali durumları futbolun global ekonomisini olumsuz bir şekilde etkilemiştir. Birçok spor dalında olduğu gibi futbolda da en önemli gelir kaynakları olan, yayın hakkı gelirleri, ticari gelirler ve 105 maç günü gelirleridir. Müsabakaların ertelenmesinden dolayı bu kazançtan mahrum kalmaya başlayan kulüplerin gelirleri, ciddi şekilde azaldığı ve salgınının ne zamana kadar süreceği öngörülemediği için özellikle kulüpler ve sporcular maddi bir külfetle karşı karşıya kalacağı ifade edilmektedir. Covid-19 salgını öncesi kamplar, maçlar, antrenman ve seyahatlerle aktif bir yaşam süren sporcular, kendilerini izole etmek için evde kalmak zorunda kalmışlardır. Böyle bir süreci olumlu bir şekilde değerlendirmek isteyen sporcular kondisyon eksikliği yaşamamak ve her şey normale döndüğünde eski performanslarını sürdürmek için evlerinde bir antrenman alanı oluşturmaları gerekli oluştur. Sporcular bu antrenmanlarının dışında stres yönetimi, kaygı yönetimi, beslenme ve uyku düzenleri uyum sürecinde belli başlı sıkıntılar ile karşı karşıya kalmışlardır. Bu süreci olumlu bir şekilde geçirmek isteyen sporcular egzersizlerine, beslenmelerine ev içi rekreatif faaliyetlerine dikkat etmeleri önem arz etmektedir. Aktif yaşam düzenine alışmış sporcular karantina sürecinde birçok olumsuzluğun yanı sıra yeni aktiviteler ve hobiler edinmektedirler. Bunlara örnek olarak, kitap okuma, dizi ve film izleme, günlük tutma, aileleriyle daha fazla zaman geçirme gibi alternatifler söz konusudur. Covid-19, spor organizasyonları ve müsabakalarının takvimlerini de etkilemiştir. 2021 yılında birçok sportif faaliyetler ertelenirken, 2021 yılı için sıkıştırılmış yoğun bir sportif faaliyetler süreci anlamı taşımaktadır. Ayrıca bazı spor branşları için karantina sürecinde evde antrenman yapma durumu söz konusu iken, bazı özel tesis ve alan gereksinimi gerektiren branşlardaki sporcular bu olanaklara sahip olmadıklarından ötürü kondisyon ve motivasyon eksiliği yaşamaktadırlar. Bu salgınla birlikte sporun önemi ve vurgusu daha da anlaşılmış durumda çünkü sporun, işlevi gereği insanları dertlerinden, acılarından, bunalımlarından, sıkıntılarından uzak tutan ve hoşça vakit geçirme, beden ve ruh sağlığını geliştirmek gibi bir meşgale, bir kaçış noktası görevini her daim üstlenmiştir. Covid-19 salgını nedeniyle ülkemiz ve dünyadaki yıldız sporcular başta olmak üzere FIFA ve UEFA yetkilileri, farklı branşlardaki milli sporcular, antrenörler, kulüp ve federasyon başkanları Spor Bakanlığı yetkilileri şu sıkıntılı süreçte sporun önemini vurgulamakta, evde kalındığı süreç içerisinde hareketsiz kalınmaması için kamu spotları, çevrimiçi spor etkinlikleri düzenlemekte ve kampanyalar ile desteklemektedirler.